• bilgi@izmitrehberim.com
  • 0 264 606 01 54

HABER DETAYI

29 Ocak 2017 13:37

Kuzu Yaylası Orman İçi Dinlenme Yeri

Kuzu Yaylası Orman İçi Dinlenme Yeri: İzmit’in güneydoğusundaki Kartepe’dedir. Kayın, ıhlamur ve çam ağaçları ve rengârenk çiçeklerle çevrili yoldan dola­narak Kuzu Yaylası’na gelindiğinde doğanın eşsiz manzarası etkileyici bir atmosfer meydana getirmektedir. Kuzu Yaylası’nda halen piknik alanı ve kır lokantası bulunmaktadır.

KUZU YAYLASI KAMP ALANI

Kamp yeri: Kocaeli – Kartepe Kuzu Yayla Milli Parkı

Tesis: VarSu kaynağı: Var ( Temiz içme suyu )

Uygun mevsim: İlkbahar, yaz, sonbahar

Bitki örtüsü: Ormanlık alan, orman gülü, kayın, gürgen ağaçları

İstanbul’a uzaklığı: 135 kilometre

Merkeze uzaklığı: İzmit’e 30 kilometre

Ulaşım: İzmit üzerinden Kartepe ilçesi Marşukiye Mahallesi üzerinden veya Sapanca ilçesi Marşukiye Mahallesi üzerinden Kartepe Kuzu Yaylası Milli Parkına ulaşılabilir. Milli parka giriş ücrete tabidir.

Bölge Hakkında Bilgiler: Kocaeli bölgesinin en güzel milli park alanı olan kuzu yayla milli parkı dev kayın ormanlarının ortasında kalmış bir alandır. Milli parklara ait bir tesisin de kamp bölgesinde mevcut. Çeşitli ihtiyaçlarınızı bu tesiste ( lavabo, yiyecek v.b. ) gidermeniz mümkün. Kamp alanına 1 saat uzaklıkta Kartepe Green Park Otel ( kayak merkezi ) bulunmaktadır. Stabilize araç yolu kullanarak park içinden otele araçla da gidilebilir. Yine kamp bölgesine 2 saat yürüyüş mesafesinde 1602 metre yüksekliğindeki Kartepe Zirvesi bulunmaktadır. Hafta sonları milli park bölgesine çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Genel Özellikler:

Orman yürüyüşü, mangal keyfi ya da kamp kurmak isteyenler için ideal bir gezi alanı. Bölge aynı zamanda milli parklar kapsamında. Sapanca Gölü ve Maşukiye’ nin hemen yanında bir alan…Bu bölge içerisinde yine Green Park Otel de bulunmaktadır.
Kayın, çam, ıhlamur ağaçları ve birçok çeşit çiçekle dolu ormanlık yürüyüş yolu, huzurlu bir sessizlik, kuş sesleri arıyorsanız mutlaka gitmenizi tavsiye ederim…

Ulaşım

Bir yıl önce İstanbul Turizm Fuarı’ na gittiğimde 10. reyondak, Doğu Marmara beni hayretler içinde bırakmıştı… Meğer burnumuzun dibinde, İstanbul’ un hemen yanıbaşında keşfedilmeyi bekleyen muhteşem bir dünya varmış. İstanbul’ dan bölgeye gelecekler için sabah erken kalkmak şartıyla 1.5-2 saatte muhteşem doğa harikası yürüyüş parkurlarına ulaşabilirsiniz.

Kuzuyayla Milli Parkı Kamp ve Mesire Alanı
Tesis: VarSu kaynağı: Var ( Temiz içme suyu )

Uygun mevsim: İlkbahar, yaz, sonbahar

Bitki örtüsü: Ormanlık alan, orman gülü, kayın, gürgen ağaçları

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.